Akcja „Żonkile”

W poniedziałek 20 kwietnia w czytelni  Biblioteki Publicznej w Zbąszyniu – w sali multimedialnej na dole - oglądaliśmy wspólnie z mieszkańcami naszej gminy film "Dzieci Ireny Sendlerowej" o niezwykłej kobiecie, która w czasie II wojny światowej, nie zważając na śmiertelne niebezpieczeństwo, ratowała żydowskie dzieci z warszawskiego getta. Każdy uczestnik tego spotkania otrzymał przygotowany przez młodzież papierowy kwiat - żonkila, który jest symbolem pamięci o powstańcach z getta warszawskiego. Podobne kwiaty wolontariusze rozdawali w całej Polsce z okazji uczczenia 72. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Wprowadzenie do filmu zrobiła kierownik biblioteki, Anita Rucioch-Gołek razem z Żanetą Poznańską, która przedstawiła zebranym działalność grupy uczniów zbąszyńskiej "Szkoły Dialogu". Okolicznościową wystawę książek przygotowały pracownice biblioteki. Wśród książkowych pozycji o tematyce Holokaustu znalazły się także biografie zbrodniarzy wojennych, opracowania historyczne, literatura piękna i literatura faktu, a także specjalna literatura dla dzieci i młodzieży, a nawet komiksy. Można było zobaczyć nowości wydawnicze dotyczące tej tematyki, np. książkę Mikołaja Grynberga „Oskarżam Auschwitz”.

Serdecznie dziękujemy uczennicom z Gimnazjum w Zbąszyniu wraz z nauczycielką, panią Marią Leśnik, i licealistkom z grupy "Zbąszyński Balagan" z ZS nr 1 w Zbąszyniu za przygotowanie spotkania. Akcję zorganizowaliśmy w rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim w ramach projektu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Serdecznie Państwa zapraszamy do udziału w innych imprezach; spotkaniach i projekcjach filmowych w naszej nowej Bibliotece!