Biblioteka zmysłów

Biblioteka po raz kolejny uczestniczy w kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek” promującej czytelnictwo wśród dzieci przedszkolnych. To właśnie z myślą o najmłodszych czytelnikach powstał projekt „Biblioteka zmysłów”. Uzyskaliśmy dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z funduszu Promocji Kultury „Partnerstwo dla książki”.

Świat poznajemy za pomocą zmysłów, intensywnie rozwijające się fizycznie i psychicznie dziecko w wieku przedszkolnym jest ciekawe świata.

Projekt skierowany był do dzieci w wieku od 3-6 lat, ich rodziców, a także nauczycieli przedszkolnych. Celem działań było promowanie czytelnictwa i wzmocnienie funkcji biblioteki, zbudowanie dobrych relacji i więzi z dzieckiem oraz łączenia pokoleń. Działania miały charakter otwarty, chcieliśmy zachęcić rodziców do wspólnego rodzinnego czytania, by przyniosło jak najwięcej korzyści dla rozwoju dziecka poprzez popularyzację czytania wrażeniowego opartego na zmysłach: wzroku, słuchu, węchu i dotyku. Dzięki  dobrze dobranej do tematu literaturze przeprowadziliśmy cykl warsztatów dla najmłodszych i rodziców. Został opracowany projekt zakładki do książki zachęcający do korzystania z księgozbioru biblioteki, a każdy uczestnik zajęć otrzymał ją jako wizytówkę projektu.

Pierwsze spotkanie „Dotknij mnie” zainicjowaliśmy wspólnie przeczytaną książką pt. „Tuli, tuli, cmok, cmok” A. Lehmann. Rozmawialiśmy o tym, jak ważny jest dotyk w życiu każdego człowieka. Niesamowitą frajdę sprawiło dzieciom chodzenie po ścieżce sensorycznej i opisywanie swoich wrażeń dotykowych. Kolejną atrakcją okazało się pudło sensoryczne, w którym zostały ukryte różne przedmioty, dzieci poprzez dotyk starały się rozpoznać i określić do czego mogą służyć. Zaproszony gość, fizjoterapeutka Marzena Frącek pokazała rodzicom jak wykonać masaż Shantala. Uczestnicy wykonali także kreatywne obrazy z mąki.

Popołudnie ze „Smakiem i kawką” w bibliotece to kolejne spotkanie w ramach działań projektowych. Poprowadziła je pani Iwona Dzioch, lokalny cukiernik, właścicielka kawiarni „Kawka”. Cztery smaki: słodki, kwaśny, gorzki i słony, a każdy w innej odsłonie. Magiczne pudełko warzyw i owoców było nie lada zagadką. Dzieci wąchały, dotykały, no i próbowały. Burak i grejpfrut były trudną konkurencją, ale w połączeniu z innymi owocami można się z nimi zaprzyjaźnić. Soki to samo zdrowie, szczególnie świeżo wyciskane, więc każdy mógł stworzyć własną kompozycję smaku. Przekonaliśmy się, że chipsy nie zawsze muszą być niezdrowe, a nawet wskazane są te z owoców i warzyw. Kolejnym punktem spotkania była degustacja ciast bez barwników w całej gamie kolorów: zielone (ze szpinakiem), pomarańczowe (z marchewką), brązowe (z czerwoną fasolą). Uczta smaku dla dzieci i rodziców.

„Odkrywanie smaków” to dopiero była przygoda. Gośćmi trzeciego warsztatu byli etnolodzy i podróżnicy Anna i Piotr Mojżyszkowie. W pierwszej grupie zajęciowej uczestniczyły przedszkolaki z Przedszkola w Zbąszyniu, a w godzinach popołudniowych dzieci wraz z rodzicami. Dowiedzieliśmy się z czego powstaje kakao, mleko kokosowe oraz cynamon. Zobaczyliśmy jak rosną goździki i pieprz, zanim trafią na sklepowe półki. Natomiast herbaty, które stworzyli nasi uczestnicy z różnych suszonych mieszanek były aromatyczne i bardzo dobrze smakowały. Każdy mógł skomponować własną mieszkankę herbaty.

Książki można czytać na wiele sposobów. Wspólnie z pisarką, pedagogiem, edukatorką  twórczynią koncepcji czytania wrażeniowego, Małgorzatą Swędrowską, uczyliśmy się czytać  książki obrazkowe picture booki. Tworzyliśmy własne opowiadania, ograniczała nas tylko wyobraźnia.

Ostatnie spotkanie „Co tak pachnie...?” poświęciliśmy zmysłowi węchu. Dwanaście różnych zapachów, między innymi kwiatowy, odświeżający, cytrusowy, a każdy z nich przywoływał inne skojarzenia. Gościliśmy zaprzyjaźnione Panie z Dziennego Domu Senior Wigor w Zbąszyniu, które przygotowały w swojej pracowni krawieckiej lniane woreczki. Wspólnie napełniliśmy je trocinami i olejkami, by zatrzymać zapach na dłużej.

Zakończyliśmy cykl spotkań dla najmłodszych i rodziców oraz nauczycieli wychowania przedszkolnego z placówek oświatowych Gminy Zbąszyń. Zależy nam, bibliotekarzom, na popularyzacji czytania wrażeniowego opartego na zmysłach wśród najmłodszych, by zachwycić dzieci książkami. Wypracować wspólnie z rodzicami nawyk czytania, skupienia uwagi, rozwijania wyobraźni, jak również wspierać równowagę emocjonalną i ułatwić naukę w szkole. Wspierać proces edukacji przedszkolnej współpracując z jednostkami przedszkolnymi.

Pomimo sytuacji obostrzeń epidemiologicznych zrealizowaliśmy zamierzone działania projektowe w ograniczonej grupie uczestników. Udostępniliśmy materiał nagrania na stronie fb Biblioteki Publicznej w Zbąszyniu, znajduje się tam relacja z warsztatu „Czytania wrażeniowego” dla najmłodszych i nauczycieli przedszkolnych. Koordynatorkami projektu były bibliotekarki: Mariola Głuszek, Magdalena Nowak

(tekst M. Głuszek, zdjęcia: wolontariat)