Bajki na kliszy – pod wodą!

Na początku marca odbyły się ostatnie w tym sezonie "Bajki na kliszy" w ramach całorocznego projektu "Poczytajnia Malucha" Biblioteki Publicznej w Zbąszyniu  wspieranego przez firmę IKEA  Industry Zbąszynek w programie społecznego zaangażowania. Zajęcia łączą czytenictwo z działaniem artystycznym, twórczym i wiedzą ekologiczną. Dzień robi się coraz dłuższy, a w bibliotece coraz trudniej wieczorami o egipskie ciemności, które wprowadzają nas co miesiąc w klimat czytania bajek na starych kliszach.

Na ostatnich warsztatach czytaliśmy polskie legendy, często mało znane, m.in. "O Sobotniej Górze i życiodajnej wodzie" i "Zatopione dzwony". Tym zapomnianym dziś opowieściom towarzyszyły piękne ilustracje na kliszach, tworzone przez najlepszych ówczesnych polskich rysowników. Motywem spotkania była woda, jej cudowne, życiodajne właściwości i wodny świat. Inspiracją dla zajęć były też książki opowiadające o podwodnym świecie, np.  „Pod ziemią, pod wodą” Aleksandry i Daniela Mizielińskich i fenomenalna „Co kryje morze?” Ainy Bestard, w której mali czytelnicy, dzięki specjalnym kolorowym kliszom mogą zobaczyć ilustracje, których gołym okiem nie widać.  Czytanie takich książek to prawdziwa przygoda, a wiedza o podwodnych światach sama wchodzi do głowy.

Także tym razem uczestnicy „Poczytajni” wzięli udział w plastycznych warsztatach. Wspólnie, angażując także siły rodziców, stworzyliśmy podwodny świat, korzystając z prostych i tanich materiałów, które znaleźć można w każdym domu: wystarczyło stoły odwrócić do góry nogami, rozciągnąć folię (może być strech lub spożywcza), nałożyć farby plakatowe na tacki styropianowe (po warzywach kupowanych w sklepie) i malować! Stworzyliśmy tym sposobem kilka sporej wielkości, kolorowych akwariów pełnych niezwykłych roślin i zwierząt.  Było przy tym jak zwykle trochę bałaganu, ale było warto, bo dziecięca praca twórcza powstaje z chaosu. Efekt był imponujący, a mali artyści – zadowoleni.

W prowadzeniu i organizacji zajęć pomogły nam wolontariuszki z Zespół Szkół nr 1 w Zbąszyniu, Patrycja Tomaszewska i Patrycja Niemiec.

(tekst: arg, zdjęcia: pt, pn)