Grant dla naszej Biblioteki!

Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu po raz kolejny pozyskała dodatkowe fundusze na kreatywne,  ciekawe i edukacyjne działania z lokalną młodzieżą. Z Programu Regionalnego „Równać szanse 2017” finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności biblioteka otrzyma grant w wysokości 8500 złotych na projekt pt. „Dawno, dawno temu… nie tak daleko. O zbąszyńskich legendach słów kilka”. Tym razem nasza młodzież zmierzy się z zadaniem stworzenia audiobooka, na którym zostaną zebrane, opracowane i nagrane w formie słuchowiska lokalne legendy w ten sposób, by przybliżyć je dzieciom ze szkoły podstawowej. Młodzi ludzie podczas trwania projektu wyjadą zwiedzać profesjonalne studio radiowe, spotkają się z ludźmi zajmującymi się zawodowo emisją głosu, realizacją produkcji i słuchowisk radiowych, będą uczestnikami warsztatów dziennikarskich z wykładowcą uniwersytetu. W swoich planach młodzież ma również prezentację autorskiego audiobooka w lokalnych szkołach podstawowych oraz przekazanie egzemplarzy do bibliotek szkolnych w celu edukacji regionalnej małych dzieci. Działania projektowe rozpoczynają się w lutym, a uroczyste zamknięcie projektu przewidziane jest na koniec czerwca. 

 

To już drugi raz udało się bibliotece wziąć udział w tym konkursie grantowym i zostać jego laureatem, cieszy to tym bardziej, że z prawie czterystu nadesłanych wniosków tylko 97 zostało docenionych przez komisję oceniającą. W ubiegłej edycji dofinansowano projekt „W głębi duszy coś nam gra. Filmowa opowieść o Antoninie Woźnej”, którego produktem końcowym był krótkometrażowy film o życiu i działalności  propagatorki naszego folkloru i założycielce zespołu folklorystycznego „Wesele Przyprostyńskie”.

Celem programu realizowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży jest wyrównanie szans młodych ludzi na dobry start w dorosłe życie. Chodzi o to, by młody człowiek z małej miejscowości potrafił osiągać wyznaczone przez siebie cele myśląc perspektywicznie o własnej przyszłości tak samo jak jego rówieśnik z dużej aglomeracji, by spróbować odnieść sukces na miarę własnych możliwości oraz by jak najlepiej wykorzystać szanse, które przyniesie mu życie.

Program „Równać Szanse” dotyczy młodych ludzi w wieku 13-19 lat z miejscowości, w których mieszka nie więcej niż 20 tys. osób. Za sprawą ciekawych projektów mają oni możliwość sprawdzić, w czym mogą być skuteczni i doceniani przez innych. Tym sposobem mogą stać się ludźmi samodzielnymi i niezależnymi, którzy całkowicie świadomie wyznaczają sobie przemyślane cele i decydują o sobie. Istotą programu „Równać Szanse” są lokalne projekty, które dla młodych ludzi mają być ciekawym wyzwaniem i szansą współpracy z innymi, by razem osiągnąć wspólny cel. 

 

(tekst: Magdalena Rożek, pomysłodawczyni i koordynator projektu)