#HourofCode w naszej bibliotece

We wtorek 5 grudnia w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu odbyły się warsztaty nauki podstaw kodowania z grą Minecraft w ramach ogólnoświatowej akcji „Godzina kodowania”.  W tej globalnej akcji, do której co roku przyłączają się tysiące dzieci na całym świecie, wspomagali bibliotekę (czyli Darię Klorek, koordynatorkę Lokalnego Klubu Kodowania i Anitę Rucioch-Gołek, kierownika biblioteki) wolontariusze: Milena Szczeszek (Liceum Garczyńskiego) i Tytus Gołek (Szkoła Podstawowa w Zbąszyniu). Zainteresowanych kodowaniem było wiele dzieci, dlatego nie mieliśmy dla każdego samodzielnych stanowisk komputerowych. Listy zapisów uzupełniły się szybko i trzeba było utworzyć dodatkowa godzinę warsztatową. Na szczęście uczestnicy zajęć mogą wrócić do aplikacji kodowania w Minecraft [ https://code.org/minecraft ] w domu i kodować dalej! Moderatorzy warsztatów #HourofCode w bibliotece przypominali uczestnikom, aby patrzyli po każdym wykonanym zadaniu, jak wygląda prawdziwy kod, który piszą np. twórcy gry Minecraft. 

Przeciągając i rozmieszczając puzzle (bloki) w układance na ekranie monitora, dzieci nieświadomie tworzą bowiem zestaw instrukcji w języku programowania o nazwie JavaScript. Każdy krok w Minecraft, grze tak lubianej przez wielu, zaczyna się od linijki takiego właśnie kodu.

PS. Szukamy Sponsora//Grantodawcy na zakup edukacyjnych robotów Photon. Teraz korzystamy na warsztatach z robotów Finch, które wypożyczamy zawsze na 2 miesiące od Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Gdybyście Państwo wiedzieli, skąd można pozyskać takie roboty, prosimy o informację. Pokażemy, że warci jesteśmy zaufania i że przygoda w kodowaniem w bibliotece dopiero się zaczyna!

Zobacz zdjęcia z warsztatów