Dzień Pluszowego Misia przez dwa tygodnie

            Dzień Pluszowego Misia rozpoczął się w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu 27 listopada i trwał do 9 grudnia. W tym czasie bibliotekę odwiedziło ponad 500 przedszkolaków z gminy Zbąszyń. Miś Pluszowy to jedna z najpopularniejszych zabawek na świecie. Trudno wyobrazić sobie świat bez misia. Kojarzony jest z beztroskimi latami dzieciństwa. Dla wielu to nieodłączny przyjaciel do zabawy. Możemy mu powierzyć swoje lęki, smutki, najskrytsze marzenia i tajemnice. 

 Pierwsze pluszowe misie powstały w Europie, później były eksportowane do USA. Tam właśnie, w roku 1902 narodziła się historia o pluszowym misiu. Ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Roosevelt wybrał się na polowanie ze swoimi przyjaciółmi. Podczas jednej z akcji żołnierze chcieli zastrzelić niedźwiadki śpiące w gawrze. Sprzeciwił się temu prezydent i uratował niedźwiadkom życie. Świadkiem całej historii był dziennikarz z amerykańskiej gazety, który opisał to wydarzenie i umieścił ilustracje. Gazeta rozeszła się ogromnym nakładem. Później właściciel sklepu stworzył zabawki w kształcie misia, które świetnie się sprzedawały. Choć od tamtego czasu minęło wiele lat, pluszowy miś zawsze pozostanie najlepszą przytulanką na świecie.

              Zbąszyńska biblioteka z tej okazji przygotowała sporo atrakcji. Misie to bohaterowie książek dla dzieci. Nie mogło więc zabraknąć wystawki  o misiowych bohaterach. Był Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, Miś Paddington i Coralgol.

W tym roku swoje 60-te urodziny obchodził Miś Uszatek. Jemu jak i innym misiom dzieci śpiewały „Sto lat”. Miś Uszatek wraz ze swoimi przyjaciółmi pojawił się na pięknej makiecie wykonanej przez naszą koleżankę Edytę. 

Przedszkolaki poznały historię pluszowego misia. Podczas przygotowanej dla nich prezentacji, wykazały się ogromną wiedzą na temat misiów bajkowych, a także prawdziwych niedźwiedzi żyjących na świecie. Ochoczo wychodziły na środek, by móc zaprezentować swojego ulubionego pluszaka. Wysłuchały opowiadania  „Stary, zielony miś” M. Kownackiej, po czym odpowiadały na zadawane im pytania. Oprócz czytania książek i rozmów na „misiowe” tematy,  dzieci gimnastykowały się ze swoimi pluszakami. Później przyszła chwila wytchnienia i czas by usiąść i obejrzeć bajkę „Miś Uszatek i choinka”. Bajka nawiązywała do zbliżających się  świąt Bożego Narodzenia. Wszyscy więc wygodnie usiedli i oddali się świątecznemu klimatowi. 

Nie zabrakło również słodkości, na co dzieci zawsze czekają. Każdy otrzymał lizaka, oczywiście w kształcie misia.

                  Bardzo dziękujemy przedszkolakom za uczestnictwo w niezwykłej imprezie, jaką jest Tydzień Pluszowego Misia. Akcja co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Zadowala nas fakt, że przygotowane dla Was atrakcje wzbudzają radość i chęć przybycia do naszej biblioteki. Z roku na rok frekwencja jest coraz większa. Dziękujemy! 

Zobacz zdjęcia ze spotkania

(tekst: Katarzyna Tobys, koordynatorka wydarzenia i autorka scenariusza spotkania)