O koźle i koziołkach z "Małym Kolbergiem"

W ostatnim czasie odbyły się w bibliotece zbąszyńskiej dwa niezwykłe spotkania z dziećmi ze szkoły podstawowej w Zbąszyniu w ramach  realizowanego w tej instytucji programu „Z Małym Kolbergiem po Wielkopolsce”.

Tym razem tematem lekcji warsztatowej, którą przygotowała pani Magda Rożek, był kozioł – najbardziej charakterystyczny tradycyjny instrument w naszym regionie – zwanym przecież z tego względu „Regionem Kozła”. Najpierw trwały przygotowania do spotkań z dziećmi: pani Magda uszyła potrzebne akcesoria do przebrania małych aktorów, którzy mieli wystąpić spontanicznie, bez wcześniejszego przygotowania. Powstała też kartonowa makieta poznańskiego Ratusza, na którego wieży do dziś bodą się koziołki.

Te niecodzienne zajęcia zaczęły się od małego teatrzyku, w którym uczestnicy mieli do odegrania kilka ról z „Legendy o poznańskich koziołkach”. Mali aktorzy ucharakteryzowani zostali w postaci kucharza, kuchcika, mieszkanki Poznania, burmistrza, wojewody i dwóch koziołków, i zagrali je z pasją jak na dużej scenie teatralnej!

Gościem specjalnym był pan Adam Kaiser, który przyjął zaproszenie bibliotekarki i opowiedział dzieciom o koźle, naszym instrumencie ludowym. Było też i granie przez samego mistrza kilku utworów tradycyjnych z Wielkopolski oraz opis budowy kozła białego i czarnego. Całą grupą nauczyliśmy się tańczyć „Kłanianego” i śpiewać przyśpiewkę o „Kozie”. Tematyka spotkania była całkowicie związana z symbolem naszego regionu, Regionu Kozła. Koordynatorką spotkania była Magdalena Rożek.

Serdecznie dziękujemy wychowawczyniom klas, pani Dorocie Sikucińskiej i Honoracie Graszy za udział w tej nietypowej lekcji bibliotecznej!