O koziołkach i o koźle z Małym Kolbergiem

W ubiegły piątek, 12 maja, mieliśmy dwa spotkania z dziećmi z ZSP w Zbąszyniu w ramach naszego cyklu "Z Małym Kolbergiem po Wielkopolsce". Tym razem tematem lekcji warsztatowej z Małym Kolbergiem był kozioł. Rozpoczęliśmy od małego teatrzyku, w którym uczestnicy mieli do odegrania kilka ról z „Legendy o poznańskich koziołkach”. Mali aktorzy ucharakteryzowani zostali w postaci kucharza, kuchcika, mieszkanki Poznania, burmistrza, wojewody i dwóch koziołków i zagrali je z pasją jak na dużej scenie teatralnej! Scenariusz zajęć, stroje i scenografię przygotowała pani Magda Rożek.

Gościem specjalnym był pan Adam Kaiser, który przyjął nasze zaproszenie i opowiedział dzieciom o koźle, naszym instrumencie ludowym. Było też i granie przez samego mistrza kilku utworów tradycyjnych z Wielkopolski oraz opis budowy kozła białego i czarnego. Całą grupą nauczyliśmy się tańczyć „Kłanianego” i śpiewać przyśpiewkę o „Kozie”. Tematyka spotkania była całkowicie związana z symbolem naszego regionu, Regionu Kozła.

Koordynatorkami spotkania były Magdalena Rożek i Daria Klorek. Serdecznie dziękujemy wychowawczyniom klas, pani Dorocie Sikucińskiej i Honoracie Graszy za udział w tej nietypowej lekcji bibliotecznej!