O historii dworca w Zbąszyniu

Słuchacze UTW w Zbąszyniu i miłośnicy lokalnej historii zostali zaproszeni do Biblioteki Publicznej w Zbąszyniu w piątek 7 kwietnia o godz. 17.00 na wykład profesora Krzysztofa Rzepy, autora monografii "Dzieje Zbąszynia", pracownika naukowego Zakładu Historii Powszechnej XIX i XX wieku Instytutu Historii Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Tematem wykładu połączonego z prezentacją była historia i znaczenie dworca kolejowego w Zbąszyniu, szczególnie zaś wpływu kolejnictwa na rozwój naszego miasta.

 

 Na wykład prof. Krzysztofa Rzepy przybyło wielu zainteresowanych. Wykład był bardzo ciekawy: wiele faktów dotyczących powstania i funkcjonowania dworca było dla słuchaczy nowością. Lokalna historia znowu okazała się fascynująca. Profesor posłużył się materiałem, który zawarł w swojej książce „Dzieje Zbąszynia”, ale przedstawił też informacje, których w książce nie zamieścił. Po wykładzie trwały jeszcze rozmowy starszych mieszkańców Zbąszynia z historykiem, w trakcie których dzielono się własnymi wspomnieniami związanymi z dworcem kolejowym. 

Tematyka wykładu nawiązywała do aktualnie trwających dyskusji nad planami rewitalizacji dworca kolejowego Zbąszyniu. Planując przyszłość tego miejsca warto przypomnieć sobie jego historię i czasy dawnej świetności.

Książkę profesora Krzysztofa Rzepy pt. „Dzieje Zbąszynia” można nabyć Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu.

(arg)