"Z Małym Kolbergiem" - bawić się jak dawniej!

Jeżeli ktoś uważa, że tradycyjna muzyka, ludowe przyśpiewki i zabawy z dzieciństwa naszych dziadków to nuda i nie może konkurować z epoką smartfonów i tabletów, to powinien zobaczyć, jak świetnie bawią się współczesne ośmiolatki właśnie przy tradycyjnych ludowych obrzędach. A bawią się świetnie, pod warunkiem, że dorośli (edukatorzy, nauczyciele i rodzice) taką zabawę zainicjują.

W poniedziałek 27 marca w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu zagościły dzieci z zaprzyjaźnionej szkoły podstawowej w Zbąszyniu. Uczniowie klasy 2 c wraz ze swoją wychowawczynią, panią Dorotą Sikucińską, biorą udział w projekcie "Z Małym Kolbergiem po kraju" w edycji wielkopolskiej. Program Fundacji Rozwoju Dzieci powstały dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, do którego przystąpiła zbąszyńska biblioteka, koordynują Magdalena Rożek i Anita Rucioch-Gołek. W przygotowaniu wiosennych warsztatów pomagała bibliotekarkom studentka Uniwersytetu Zielonogórskiego, Patrycja Utrata. Jak zwykle nie zawiedli rodzice uczniów  z klasy pani Sikucińskiej i mali uczestnicy warsztatów pojawili się tego dnia w ludowych stylizacjach – wianki, korale i kolorowe spódniczki u dziewczynek i kapelusze na głowach chłopców stworzyły atmosferę dawnych lat.

Tematyką spotkania w bibliotece były tradycje związane z wiosną oraz zbliżającą się Wielkanocą wywodzące się z różnych stron Polski. Edukatorki rozmawiały z dziećmi, skąd wzięła się starosłowiańska tradycja topienia Marzanny i zainscenizowano obrzęd „wyprowadzania Śmiercichy (Marzanny) ze wsi”. Następnie wszyscy zaśpiewali i zatańczyli tradycyjne "Praczki", dziecięcą ludową zabawę, którą powiązano oczywiście z wiosennymi porządkami. Oprócz tego dzieci zapoznały się z nieznanymi dla nich tradycjami ludowymi, takimi jak chodzenie z gaikiem (który dziewczynki wykonały samodzielnie) oraz chodzenie chłopców z kogucikiem w czasie Wielkanocy. Wszystkiemu towarzyszyły tradycyjne tańce oraz śpiew.

Tym razem w warsztatach pomogli bibliotekarkom specjalnie zaproszeni na te okazję eksperci współpracujący z Akademia Kolberga z Poznania: Katarzyna Hełpa-Liszkowska (z wykształcenia etnolog i antropolog kultury, menedżer kultury oraz choreograf i instruktor tańca ludowego) i Witek Roy Zalewski (śpiewak i multiinstrumentalista, miłośnik muzyki tradycyjnej, dokumentalista i operator dźwięku).

(tekst: Anita Rucioch-Gołek)