Spotkanie autorskie z Hanną Olejniczak-Zaworonko

Zapraszamy Państwa na spotkanie autorskie z Hanną Olejniczak-Zaworonko, od prawie trzydziestu lat mieszkającą w Paryżu fotografką pochodzącą ze Zbąszynia, autorką m.in. albumu "Zbąszyń. Wędrówki po mieście".

Spotkanie odbędzie się 24 września o godz. 18.00 w sali na parterze zbąszyńskiej biblioteki. Podczas spotkania autorka opowie o swojej kilkuletniej pracy nad albumem i o wyjątkowych ludziach, których poznała, przygotowując publikację. Wydawcą owego albumu, zatytułowanego "Na obcej ziemi", jest Fundacja TRES i Stowarzyszenie Regards Multiples.

"Na obcej ziemi" to dwujęzyczny polsko-francuski album z fotografiami, w którym poprzez artystyczne spojrzenie fotografki możemy odkryć piękno i nostalgiczny nastrój paryskich cmentarzy. Pomysł jego  wydania, dokumentującego polskie nagrobki w rejonie paryskim, podsunął Hannie Zaworonko przed paroma laty śp. Andrzej Przewoźnik, tragicznie zmarły prezes Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Rada opublikowała szereg albumów fotograficznych polskich cmentarzy na Wschodzie, ale brakowało albumu poświęconego cmentarzom francuskim, na których spoczywa wielu Polaków od czasów XIX wiecznej Wielkiej Emigracji. Czytelnicy albumu znajdą nie tylko zdjęcia bogato zdobionych grobowców, ale też fotografie skromnych płyt i grobów zbiorowych. Ikonografia i teksty inskrypcji nagrobnych są odbiciem nastroju i refleksji, jakie panowały wśród emigracji.

Książka "Na obcej ziemi - groby polskie na cmentarzach paryskich i w Montmorency" została nominowana w 2012 roku do nagrody Stowarzyszenia Wydawców Polskich "Najpiękniejsza książka roku" w kategorii Album.

Hanna Olejniczak-Zaworonkpo pracuje we Francji i w Polsce nad percepcją śladów pamięci. Opublikowała Fugue au Père-Lachaise  (Paryż 2004), historię miasta Zbąszyń – Zbąszyń wędrówki po mieście (Poznań 2006), ilustrowała książkę Deux terres (Paryż 2003), Patriarches (Paryż 2009). W ramach projektów

pedagogiczno-fotograficznych wydała dwadzieścia książek.

Organizator: Fundacja TRES i Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu